Kamery termowizyjne i termowizory

Kamery termowizyjne to nowoczesne urządzenia rejestrujące obraz za pomocą promieniowania podczerwonego dzięki różnicy temperatur. W naszym sklepie znajdziecie termowizory czołowych producentów - Dahua oraz HIKMICRO.

Przemysł budowlany, służby ratownicze i śledcze, produkcja, medycyna - w dzisiejszych czasach kamery termowizyjne znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. W ofercie Ivel.pl znajdziesz termowizory czołowych producentów - Dahua oraz HIKMICRO - których możliwości pozwolą na kompleksowe i efektywne użytkowanie. Sprawdź jak działają nasze kamery termowizyjne i do czego służą termowizory.

Termowizor ręczny HIKMICRO by Hikvision Lynx LC06

w magazynie Wysyłka 24h

Termowizor ręczny HIKMICRO by Hikvision Lynx LC06

  • Rozdzielczość przetwornika: 160 x 120
  • Rozdzielczość obrazu: 720 x 540
  • Ogniskowa: 6.2mm
  • Czułość(NETD): >35 mK
  • Certyfikat IP67

1 999 zł

Dodaj do obserwowanych

  • Bezpłatna dostawa

Strona:

z 1

Co to są kamery termowizyjne?

Kamery termowizyjne to nowoczesne urządzenia, które rejestrują i zmieniają widziany przez oko obraz na podgląd termiczny za pomocą promieniowania podczerwonego. Uzyskany w ten sposób obraz przedstawia temperaturę danego obiektu, i pozwala na prostą rejestrację obrazu wykorzystującą różnicę temperatur. Kamery termowizyjne i termowizory to te same urządzenia.

Promieniowanie podczerwone jest częścią widma elektromagnetycznego, ale w przeciwieństwie do światła widzialnego (które również wchodzi w jego skład), jest zupełnie niewidoczne dla ludzkiego oka. To właśnie dzięki temu światło nie ma żadnego wpływu na kamery termowizyjne, dlatego niezależnie od pory dnia i nocy obraz pozostaje tak samo wyraźny

Co ciekawe, technologię kamer termowizyjnych wykorzystano po raz pierwszy dla wojska.

Jak działają termowizory?

Kamery termowizyjne generują obraz w oparciu o różnicę temperatur. Urządzenie wykorzystuje promieniowanie podczerwone w wybranym zakresie fal elektromagnetycznych detektora podczerwieni, który jest zainstalowany w kamerze termowizyjnej. Termowizor dokonuje pomiarów i zobrazowania promieniowania podczerwonego, które pochodzi z obiektu.

Należy zaznaczyć, że wartość promieniowania to funkcja temperatury powierzchni danego obiektu, dlatego możliwe jest dokonanie obliczeń i zobrazowanie tych wartości. Istotnym jest także fakt, że energia odbierana poprzez kamerę jest zależna nie tylko od temperatury samego obiektu, ale również stanowi funkcję emisyjności.

Promieniowanie pochodzi także z otoczenia i jest ono odbijane przez obiekt. Na promieniowanie obiektu i promieniowanie odbite ma także wpływ absorpcja atmosfery, dlatego w celu dokładnego pomiaru temperatury trzeba skompensować wpływ różnych źródeł promieniowania. Kamery termowizyjne robią to w pełni automatycznie - wystarczy jedynie wprowadzić do niej następujące parametry: 

  • emisyjność obiektu,
  • temperaturę otoczenia,
  • odległość między obiektem a kamerą,
  • względną wilgotność,
  • temperaturę atmosfery.

Obraz termiczny ukazuje gamę kolorów od granatowego po czerwony, gdzie jako czerwone oznaczone są najgorętsze elementy, a najzimniejsze - kolorem błękitnym.

Jakie są funkcje kamer termowizyjnych?

Kamery termowizyjne powstają z myślą o używaniu ich na co dzień i w każdych warunkach. W ofercie Ivel.pl znajdują się ręczne termowizory umożliwiające detekcję gazu, potrafiące identyfikować problemy instalacji elektrycznych czy też urządzeń mechanicznych. 

Niektóre z kamer termowizyjnych wyposażone są w uchwyt pistoletowy, dzięki czemu możemy właściwie jedną ręką, klikając przycisk, sprawnie i szybko wyszukać i usunąć awarię.

Jak wybierać termowizory?

Termowizory cechuje szereg parametrów, na które warto zwrócić uwagę jeśli chcemy zakupić właściwe urządzenie na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Rozdzielczość przetwornika – to bez wątpienia jeden z najważniejszych parametrów. Z reguły kamery termowizyjne mają dość małe rozdzielczości (w porównaniu do różnego rodzaju innych kamer). Typową rozdzielczością przetwornika dla tańszych termowizorów jest 384 x 288 pikseli, a obraz z takiego termowizora - choć niezbyt szczegółowy -  jest wystarczający i całkiem użyteczny. Sama rozdzielczość nie powinna być czynnikiem decydującym przy wyborze.

Czułość termiczna – wartość ta określa najmniejszą różnicę temperatur pomiędzy dwoma rejestrowanymi obiektami pozwalającą rozróżnić te obiekty. Często określana jako NETD w parametrach technicznych, wyrażana jest w mK. Im mniejsza wartość NETD, tym lepsza jakość obserwowanego obrazu.

Częstotliwość odświeżania – to wartość wyrażająca częstotliwość z jaką odświeżany jest obraz termowizyjny. Najczęściej spotykane wartości to 50 Hz, 30 Hz i 9 Hz, przy czym większość producentów stosuje właśnie 50 Hz. Wysoka częstotliwość odświeżania zapewnia prawidłowe odwzorowanie obrazu dla obiektów, które szybko się poruszają.

Parametry obiektywu –  w przypadku tej wartości wiele zależy od rodzaju termowizorów - należy gruntownie zapoznać się ze specyfikacją wybranych kamer termowizyjnych. Najczęściej spotyka się obiektywy o światłosile f/1.0 i f/1.2, a im dłuższa ogniskowa tym bardziej powiększony obraz i tym mniejsze pole widzenia.

Pole widzenia – ta zmienna jest zależna od rozmiaru przetwornika, który z kolei zależy od rozdzielczości i rozmiaru piksela. Największych pól widzenia możemy spodziewać się w przypadku termowizorów o dużej rozdzielczości z obiektywami o krótkiej ogniskowej. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że im większe powiększenie tym mniejsze pole widzenia.

Powiększenie – wartość ta stanowi wypadkową wielu czynników takich jak ogniskowa obiektywu, rozmiar przetwornika, rozmiar wyświetlacza czy powiększenie układu optycznego. 

Wyświetlacz – znaczenie dobrego wyświetlacza jest niezwykle często bagatelizowane. To błąd, ponieważ odpowiedni wyświetlacz powinien posiadać dobrą rozdzielczość i wysoki kontrast, a także współpracujący z ekranem układ optyczny, który powinien dawać obraz dobrze powiększony i wolny od dystorsji.

Dalmierz laserowy – w urządzeniach termowizyjnych dość istotnym staje się problem określania odległości, gdyż intensywność z jaką widziany jest obiekt nie pozwala nam do końca określić realnego dystansu. Właśnie dlatego bardzo cennym uzupełnieniem termowizorów jest wbudowany dalmierz laserowy.

Gdzie możemy zastosować kamery termowizyjne?

Termowizory stosuje się w branży energetycznej oraz budownictwie. Obrazowanie termiczne można zastosować do sprawdzenia ile ciepła ucieka z budynku i sprawdzenia np. jakości jego ocieplenia. Możemy monitorować także wnikanie wody do domu, ponieważ kamery termowizyjne mogą zarejestrować na murze czy tynku zimne miejsca. Dzięki temu możemy zapobiec wzrostom rachunków za ogrzewanie czy zniszczone w wyniku wilgoci ściany czy podłogi. Termowizory wykorzystuje się także aby określić położenie kabli elektrycznych w ścianie

Również organy ścigania i policja wykorzystują termowizory niemal codziennie. Kamery termowizyjne przydają się do tropienia przestępców - mogą pokazać ukrywających się w ciemnościach lasu ludzi czy np. świeże ślady opon auta. Policja używa ich także do śledzenia nielegalnych działalności, takich jak np. uprawa konopii, do których wzrostu potrzebne jest ciepło. Budynki wydzielają więc niewidoczne dla oka promieniowanie podczerwone silniej niż pozostałe zabudowania.

Niewielkie różnice temperatur mogą skutecznie wskazać ukryte schowki w ścianach i przedmioty ukryte pod ubraniem jak np. broń. Również służby, które pilnują granic państw, używają tego rodzaju sprzętu m.in. do wykrywania nielegalnych przemytów czy imigracji.

Kamery termowizyjne wykorzystuje się także w specjalnych sytuacjach np. przez służby ratownicze. Poszukiwanie ofiar kataklizmów, osób zaginionych w górach czy wczesne wykrywanie zagrożenia pożarowego w lesie to tylko kilka przykładów sytuacji, w których termowizory okazują się niezbędne.

Termowizory używane są także w przemyśle i produkcji. Urządzenia te są właściwie niezbędne wszędzie tam, gdzie potrzebna jest kontrola oraz stałe monitorowanie procesów i maszyn.

Wreszcie, kamery termowizyjne znajdują zastosowanie także w medycynie oraz weterynarii - dzięki różnicy temperatur szybciej lokalizujemy stany zapalne w organizmie. Dzięki temu skracamy czas wykorzystywany na diagnozę, dzięki czemu możemy szybciej wdrożyć leczenie.

Strefa marek

Nasze rekomendacje