Automatycznie otwierana i zamykana brama garażowa gwarantuje zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Jeśli chcą Państwo stworzyć system jej zdalnej obsługi, kluczowym elementem będzie odpowiedni siłownik do bramy garażowej. To element systemu, który napędza pracę układu, gwarantując jej płynność i niezawodność. Dlatego warto zainwestować w siłowniki do bram garażowych wysokiej jakości, które znajdą Państwo w ofercie Ivel.pl.
Bramy skrzydłowe, rolowane czy przemysłowe – znajdująca się w naszej ofercie automatyka bram dopasowana jest do potrzeb każdej posesji i garażu. Z myślą o wymagających Klientach, dystrybuujemy wyłącznie napędy do bram garażowych znanych i cenionych w branży producentów. To innowacyjne rozwiązania: efektywne, oparte o sprawdzone technologie i dobrze dopasowujące się do każdego typu bram garażowych.
W naszej ofercie znajdą Państwo zestawy do bram garażowych:
Zapewniamy produkty dostosowane do potrzeb bram garażowych różnej wielkości.
Siłowniki do bram garażowych opierają się na automatycznym ruchu. Wchodząc w skład całego napędu garażowego, razem z centralą sterującą i szyną jezdną, poprzez specyficzny ruch cięgna połączonego z górnym panelem bramy, siłownik do bramy garażowej ciągnie płaszcz bramy ku górze w celu jej otwarcia, lub popycha aby ją zamknąć.
Siłowniki do bram garażowych stanowią połączenie funkcjonalności, bezpieczeństwa, nowoczesnego designu oraz łatwości użytkowania. W ofercie Ivel.pl znajdują się siłowniki do bram garażowych o różnym zastosowaniu - zarówno na użytek prywatny, jak i do przedsiębiorstwa przemysłowego.
W skład automatyki garażowej odpowiedzialnej za otwieranie i zamykanie bramy najczęściej wchodzą następujące podzespoły:
Rodzaje siłowników do bramy garażowej wyróżnia się na podstawie znaczących różnic w kontekście siły uciągu, dostosowania do powierzchni bramy garażowej, rodzaju napędu czy możliwej intensywności pracy urządzenia. Poszczególne modyfikacje ustawień pozwalają jednak na spersonalizowane dostosowanie napędu do miejsca jego użytkowania oraz indywidualnych warunków.
Napęd do bramy garażowej powinien być dopasowany do wielkości i ciężaru samej bramy. Należy wziąć także pod uwagę fakt jaki typ bramy garażowej został wybrany, ponieważ niektóre z nich nie zostawiają zbyt wiele miejsca do zamontowania napędu, dlatego bardzo ważnym jest aby rozeznać się wcześniej, dobrze wszystko wymierzyć i przemyśleć.
Najłatwiej dobrać napęd do bramy garażowej segmentowej, ponieważ pasują do niej właściwie wszystkie typy napędów. W przypadku bramy garażowej górnej jedynym wymaganiem jest odpowiednia ilość miejsca do zainstalowania samego napędu. W kwestii bram garażowych segmentowych bocznych musimy wyposażyć je w specjalne ramię (montowane na ścianie bocznej lub nad nadprożem otworu) umożliwiające jej ciągnięcie.
Do niezbyt skomplikowanych należy również dobór siłowników do bram garażowych uchylnych. Kupując napęd bramy garażowej tego rodzaju powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej parametry - świetnie sprawdzą się tu tradycyjne modele, o odpowiedniej mocy lub też napędy do bram garażowych przystosowane specjalnie do tego typu bram. Te ostatnie są niemal niewidoczne.
Najtrudniejszym zadaniem jest dopasowanie napędu garażowego do bramy rolowanej. Do tradycyjnego napędu mocowane są ramiona ciągnące lub pchające skrzydła, jednak można je zamontować tylko w bramach, których szerokość nie przekracza 2.8 metra. W takim przypadku warto postawić na pomoc fachowca, który - po zapoznaniu się ze specyfiką naszej bramy garażowej - zaproponuje najlepsze rozwiązanie.
Ważnym aspektem przy wyborze mechanizmu do bramy garażowej jest także łatwość użytkowania. Zazwyczaj garaż sąsiaduje bowiem bezpośrednio z jakąś częścią mieszkania, dlatego wybranie np. napędu z łańcuchem może generować zbyt duży hałas. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wówczas napęd do bramy garażowej z paskiem kevlarowym, który jest znacznie cichszy podczas eksploatacji. Należy zwrócić także uwagę na obecność fotokomórek, które są jednym z kluczowych aspektów w kontekście zapobiegania wypadkom z udziałem bram garażowych.
Każda automatyczna brama garażowa powinna posiadać możliwość awaryjnego otwarcia w przypadku np. braku prądu czy awarii któregoś z podzespołów. Losowe sytuacje są całkiem częste, dlatego odpowiednie zabezpieczenie automatycznych bram garażowych powinno być kwestią priorytetową dla każdego właściciela zautomatyzowanego garażu.
W sytuacji awarii należy wysprzęglić mechanizm otwierania bramy, czyli odłączyć napęd od skrzydła bramy garażowej. Jest to możliwe dzięki specjalnej lince mocowanej do ramienia lub wózka jezdnego napędu; pociągając za linkę otwieramy bramę garażową ręcznie, od środka. Mechanizm wysprzęglenia możemy uruchamiać także za pomocą połączonej z nim klamki ze specjalną wkładką, która jest umieszczona po zewnętrznej stronie bramy. Zaopatrzenie się w taką klamkę umożliwia awaryjne otwarcie bramy także od zewnątrz, co jest szczególnie przydatne jeśli garaż nie dysponuje dodatkowym wejściem.
Zarówno siłowniki do bram garażowych, jak i całe napędy wyposażone są dodatkowo w elementy zabezpieczające ich pracę. Należą do nich m. in zabezpieczenia przeciążeniowe, które ma za zadanie zatrzymać lub odwrócić kierunek pracy bramy garażowej w sytuacji, kiedy w czasie ruchu napotka ona na przeszkodę.
Stosowane są także tzw. zabezpieczenia krawędziowe bram garażowych, czyli listwy zamontowane do krawędzi skrzydła bramy posiadające specjalne czujniki optyczne. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku zabezpieczeń przeciążeniowych - jeśli w trakcie ruchu skrzydła czujnik wykryje przeszkodę w świetle bramy, wyśle odpowiedni sygnał do centrali sterującej, która następnie zatrzyma lub odwróci kierunek pracy bramy.
Doskonale sprawdzają się tutaj różnego rodzaju fotokomórki oraz kraty świetlne - w zależności od potrzeb i sposobu zabezpieczenia bramy. Zaś elektroniczne wyłączniki krańcowe hamują ruch bramy garażowej, gdy ta zbliża się do położenia krańcowego, i zatrzymują ją dokładnie w punkcie końcowym.
Bramy otwierane pionowo powinny posiadać także specjalny mechanizm zabezpieczający przed nagłym opadnięciem skrzydła wskutek uszkodzenia któregoś z podzespołów napędu. System blokuje ruch bramy w przypadku awarii i zapobiega w ten sposób ewentualnej kolizji z jakimś obiektem. Warto podkreślić, że bramy o powierzchni większej niż 9 m2 są standardowo wyposażone w taki mechanizm; w mniejszych modelach trzeba go dokupić oddzielnie.
Najwyższej jakości systemy zabezpieczające oraz inne uzupełniające akcesoria do bram garażowych (i nie tylko) są dostępne na Ivel.pl. W naszym sklepie, w sekcji Automatyka do bram, znajdziesz także wysokiej jakości siłowniki do bram przesuwnych, siłowniki do bram skrzydłowych, a nawet szlabany. Sprawdź już teraz!
Kompleksowa pomoc ekspertów
Sprawna realizacja zamówień
Konkurencyjne ceny, promocje oraz rabaty