Mierniki serii GL-PRO-2 są rozwiązaniami opartymi na nowoczesnych 32-bitowych procesorach. Dzięki temu otrzymano szybki i dokładny pomiar realizowany za pomocą 12-bitowego przetwornika.
W miernikach zastosowano nowatorską konstrukcję sondy pomiarowej, która umożliwia pomiar punktowy na materiałach ferromagnetycznych i niemagnetycznych (w zależności od wersji), automatycznie rozpoznając badany materiał oraz informując na wyświetlaczu o rodzaju materiału. Sonda zakończona jest tzw. kulką.
Cechą wyróżniającą mierniki GL-PRO-2-FAZ jest automatyczne rozpoznawanie czy blacha ferromagnetyczna jest pokryta warstwą cynku lub czy jest nieocynkowana. Ma to duże znaczenie podczas pomiaru na samochodzie – ujawni nam to, które elementy karoserii były wymienione na tańsze nieocynkowane. Sonda została całkowicie przez nas opracowana.
Miernik posiada funkcję kalibracji na wzorcach grubości (dołączone do zestawu).
Mierniki posiadają kolorowy, czytelny wyświetlacz LCD o przekątnej 1,8 cala, na którym wyświetlany jest aktualny pomiar, statystyka pomiarów oraz wszystkie niezbędne funkcje. Obsługa odbywa się za pomocą 4-przyciskowej klawiatury oraz dodatkowego spustu, którego naciśnięcie powoduje podświetlenie miejsca pomiarowego.
Wykrywanie blachy stalowej ocynkowanej – wersja GL-PRO-2-FAZ
Miernik grubości lakieru GL-PRO-6-FAZ posiada funkcję ułatwiającą wykrycie warstwy cynku na blachach stalowych. Jest to przydatna funkcja zwłaszcza przy poszukiwaniu używanego samochodu. Dosyć często w samochodach po kolizjach drogowych wymienia się cały element karoserii, np. błotnik. Taki element jeżeli jest nowy i zostanie polakierowany zgodnie ze sztuką to ciężko zweryfikować czy jest on oryginalny czy zamiennikiem dokonując tylko pomiaru grubości lakieru – wskazania mogą świadczyć, że element jest oryginalny fabryczny. Odpowiedniki elementów karoserii produkowane przez różne firmy często nie są ocynkowane. Oczywiście, żeby udało się rozróżnić taki element to reszta auta musi być ze stali ocynkowanej, która zostanie wykryta przez miernik (wskazanie FeZn). Przykładowo, jeżeli na jednym błotniku otrzymamy wskazanie cynku a na drugim takiego wskazania nie będzie to może to oznaczać, że element był wymieniany.
Podczas pomiaru na takiej stali ocynkowanej, którą będzie wstanie wykryć miernik na wyświetlaczu zostanie przedstawiona informacja FeZn lub Fe+Zn, a gdy dokonamy pomiaru na stali nieocynkowanej na wyświetlaczu otrzymamy informacje Fe.
Na co należy zwrócić uwagę?
Informacja o stali ocynkowanej została wprowadzona do potrzeb pomiarowych na karoseriach samochodowych oraz do pomiarów w innych dziedzinach, ale z zastrzeżeniem, że wiemy, że badana stal może być pokryta cynkiem a nie innym związkiem metalicznym o właściwościach diamagnetycznych (np. miedź, złoto), czy paramagnetycznych (np. aluminium), ponieważ w takim wypadku miernik również może wskazać informację FeZn (a nie np. Fe+Al, Fe+Cu). Miernik wykrywa warstwę diamagnetyczną lub paramagnetyczną naniesioną na blachę stalową.
Zdarza się, że miernik może nie wskazać informacji FeZn podczas pomiaru na blachach pokrytych warstwą antykorozyjną, która zawiera pierwiastki cynku – są różne metody zabezpieczeń antykorozyjnych z udziałem cynku i w niektórych przypadkach miernik może nie wykryć warstwy z zawartością cynku. Miernik może nie wykryć również cynku w sprayu, który zostanie naniesiony na blachę.
Miernik wykrywa warstwę cynku jeżeli jest ona ciągła, np. wykonaną metodą zanurzeniową. Ciągła warstwa cynku jest powłoką prawidłowo wykonaną. Poniżej po lewej stronie zdjęcie mikroskopowe prawidłowej warstwy cynkowej na stali – miernik taki cynk wykryje. Po prawej stronie zdjęcie warstwy cynku nieciągłej, grudowatej, wadliwej – miernik nie wykryje takiego cynku.
Reasumując:
– dokonują pomiaru na stali bez dodatkowej warstwy metalicznej diamagnetycznej czy paramagnetycznej otrzymamy wynik Fe;
– dokonując pomiaru na stali pokrytej cynkiem lub innym materiałem metalicznym diamagnetycznym lub paramagnetycznym otrzymamy wynik FeZn;
– w niektórych przypadkach może się zdarzyć, że zabezpieczenie antykorozyjne zawierające cynk nie zostanie wykryte, cynk musi być ciągły;
– cynk w sprayu może zostać nie wykryty po naniesieniu na blachę, ponieważ nie ma struktury ciągłej;
– miernik może nie wykryć cynku jeżeli grubość lakieru wraz z grubością cynku przekroczy 300-350µm, wtedy wskazanie będzie Fe pomimo że stal może być ocynkowana.
Należy pamiętać, że wskazanie cynku na blasze stalowej ma charakter orientacyjny i jeżeli mamy wątpliwości czy dany element samochodu powinien być ocynkowany to najlepiej zwrócić się do producenta samochodu w celu uzyskania informacji.
Zdarza się, że dostawca samochodu deklaruje, że blacha jest ocynkowana a miernik nie wykryje takiej warstwy cynku – z naszych badań wynika, że dzieje się tak dlatego, ponieważ struktura cynku jest nieciągła (zdjęcie powyżej po prawej stronie) – z informacji zasięgniętych u kadry naukowej wynika, że taka powłoka jest powłoką wadliwą i nie spełnia w należyty sposób swojej roli. Zaletą miernika jest to, że takiej wadliwej powłoki miernik po prostu nie wykryje.
Zachęcamy do zapoznania się z naszymi badaniami powłok cynkowych na blachach samochodowych różnych producentów na naszej stronie internetowej: www.prodig-tech.pl w sekcji BADANIA.
Funkcja wykrywania cynku na blasze stalowej działa do grubości lakieru łącznie z grubością cynku wynoszącej około 300-350µm.